Přemýšlíte nad tím, kolik stojí kubík (m3) teplé vody? Prošli jste všelijaké tištěné zdroje i celý internet a stejně nemůžete najít uspokojující odpověď? Není divu. Hned na úvod vám prozradíme, že narozdíl od studené vody není 1 kubík měrnou jednotkou teplé vody. Pro tuto hodnotu proto neexistuje žádná cena.
Jak se měří spotřeba teplé vody?
Tajemství se skrývá v tom, že teplá voda, kterou se myjeme a využíváme ji denně při běžných činnostech, je v podstatě klasická studená pitná voda ohřátá tepelnou energií v přípravně, u bytových domů ve výměníkové stanici, určené pro váš objekt. Spotřebitel tedy ve výsledku platí za spotřebovanou studenou vodu a využitou tepelnou energii, jež byla vynaložena pro její ohřev na teplotu v rozmezí 45–60 °C.
K tomu, abyste si po otočení kohoutkem dopřáli teplou vodu, slouží cirkulace v daném objektu, která celý den vede vodu mezi výměníkem v předávací stanici a vodovodním kohoutkem u spotřebitele neboli u vás.
Princip rozúčtování teplé vody
Náklady na teplou vodu se rozdělují v souladu s vyhláškou č. 405/2015 Sb. Ministerstva průmyslu a obchodu České republiky platnou od 1. 1. 2016.
Spotřeba tepla se ve většině případů měří pomocí centrálního měřidla umístěného na tepelném zdroji – pro bytový dům je to na vstupu do výměníkové stanice. Proto se spotřeba teplé vody nepočítá na kubíky (m3), ale v gigajoulech (GJ) dodaného tepla a objemu spotřebované studené vody.
Z centrálního měřidla se získá celková hodnota odběru a z bytových vodoměrů se následně stanoví spotřeba jednotlivých odběratelů (zúčtovacích jednotek). Jenže se jedná pouze o takzvané poměrové měřidlo. Rozúčtování nákladů na poskytování teplé vody v zúčtovací jednotce se řídí vyhláškou 269/2015 Sb. a dělí se na 2 složky: základní a spotřební.
Základní složka nákladů na teplo spotřebované při přípravě teplé vody činí 30 % z celkových nákladů a spotřební složka je 70 % z nákladů, jež se rozpočítává poměrně podle naměřených hodnot vodoměrů instalovaných přímo u konečného spotřebitele. Odečty měřidel provádí poskytovatel služby, a to minimálně jednou za rok, vždy však na konci zúčtovacího období.
Pokud zde vodoměr není zabudován a nedošlo k dohodě všech příjemců služeb, postupuje se podle § 4 výše zmíněné vyhlášky 269/2015 Sb., a to tak, že se rozdělí spotřební složka podle průměrného počtu osob, které byt či nebytový prostor v zúčtovacím období využívaly, nebo podle poměru velikosti podlahové plochy k celkové podlahové ploše všech bytů či prostor.
Rozdíly v rozsahu vybavení jednotlivých bytů v zúčtovací jednotce, jež mají vliv na odběr teplé vody, poskytovatel služeb zohlední při přepočtu spotřební složky na základě odborného posouzení.
Vyúčtování nákladů na teplou vodu
Ve vyúčtování od poskytovatele služeb tak uvidíte spotřebu tepla využitou na ohřev vody uvedenou v GJ (gigajoul) a množství spotřebované studené vody v m3 (kubík). Nechybí samozřejmě ani jednotková cena tepla za ohřev vody v Kč/GJ a vody v Kč/m3, procentuální rozdělení na základní a spotřební složku nákladů či skutečný náměr všech měřidel.