Časté otázky

Cena vody

Jak mohu snížit účet za vodu?
Možností úspor je mnoho a často stačí drobnosti, aby z vyúčtování zmizely i celé stokoruny. Uvedeme několik příkladů: Když vodu zrovna nepoužíváte (při čištění zubů nebo mytí vlasů), vypněte ji. Perte spíše plnou pračku na nižší stupně a kratší programy. Zvažte investici do úsporné baterie. Nemyjte nádobí pod tekoucí vodou a ideálně si pořiďte myčku nádobí.
Stávají se při vyúčtování chyby? Je možné je reklamovat?
Chybné vyúčtování může mít více důvodů; mezi nejčastější patří nesprávné odečtení vodoměru nebo jeho nefunkčnost. Odečet vodoměru si hlídejte a porovnejte zapsaná čísla s čísly na vodoměru. Pokud máte podezření na jeho nefunkčnost, můžete písemně požádat o přezkoušení u vás doma. Jen pozor – pokud se ukáže, že vodoměr funguje správně, budete muset zaplatit náklady na zkoušku.
Jak se počítá spotřeba v bytovém domě?
Spotřeba v bytovém domě sice, podobně jako spotřeba v rodinném domě, vychází z odečtu na vodoměru, měřidla ale slouží pouze jako poměrová. Nebudete tedy platit hodnotu z odečtu vodoměru násobenou částkou, ale poměr rozpočítaný z celkové spotřeby domu. Do ceny se v tomto případě může promítnout i případná spotřeba vody ve společných prostorách (například společná prádelna, zalévání zahrádky apod.). Mechanismus účtování „společné“ vody by měl být dohodnutý předem.

Cesta vody

Jak se liší distribuce vody do panelového a rodinného domu?

Při bydlení ve vlastním jste napojeni přímo na vodárenskou síť a odebíráte vodu z vodovodu. Platíte za reálně odebranou vodu dle vodoměru. V paneláku je odběratelem zpravidla SVJ. Panelový dům je na inženýrské sítě napojený centrálně a voda je následně do bytů dopravována stoupačkami a vodorovnými rozvody. Liší se i způsob účtování, viz otázka Jak se počítá spotřeba v bytovém domě?.

Kolik je v ČR čistíren odpadních vod?

V roce 2019 bylo v Česku 2 709 ČOV. Nejvíce čističek najdete ve Středočeském kraji (celkem 528), nejméně pak v hlavním městě, Praze – jen 25. Pražské čistírny odpadních vod ale dohromady vyčistí téměř milion kubíků vody denně – ve Středočeském kraji zvládnou jen 344 tisíc m³ a nejméně výkonné jsou karlovarské čističky se zhruba 126 tisíci m³ za den.

Který kraj spotřebuje nejvíce vody a který nejméně?

Nejvíce vody se spotřebuje ve velkých městech – prvenství má tedy samozřejmě Praha s 83 miliony kubíků ročně. Okolo 56 milionů kubíků ročně pak spolkne i Moravskoslezský a Jihomoravský kraj. Nejúspornější je Karlovarský kraj, kterému stačí 14,5 milionu kubíků. Veškerá data jsou z roku 2019.

Proč se do vody přidává chlor?
Chlor se do vody přidává v nízkých dávkách jako dezinfekční prostředek. Je účinný proti naprosté většině bakterií, virů a améb a vysokou účinnost má také proti bakterii E. coli, která způsobuje nebezpečné střevní potíže. Díky chloru, který je používán nejen během procesu úpravy, ale i ve vodojemech a vodovodní síti, je pitná voda mikrobiologicky nezávadná. Chlor je dle údajů WHO velmi bezpečný (zejména v porovnání s nedezinfikovanou vodou) a jeho hlavní nevýhody tak spočívají ve změně zápachu a chuti vody.

Kvalita vody

Jsou vodovodní trubky zdravotně nezávadné?
Veškeré vodovodní trubky musí být zdravotně nezávadné, bezpečné, vodo- a vzduchotěsné a odolné podle zákona č. 274/2001 Sb. V praxi se používá několik typů trubek, mezi nejčastější patří plastové, měděné a pozinkované ocelové. Některé typy plastových trubek mohou pozměňovat pach a příchuť vody. Ocelové potrubí pak může korodovat a zbarvovat vodu do rezava. Tzv. rezavou vodu ale mohou způsobovat i havárie a oxidace při styku se vzduchem. Pokud vám z kohoutku krátkodobě teče rezavá voda, nahlaste problém vodárenské společnosti a používejte spotřebiče na vodu (pračka, myčka) jen v nezbytných případech. Pokud problém přetrvá delší dobu, bude možná na čase vyměnit rozvody.
Které mikroorganismy ve vodě žijí a jaké nemoci způsobují?
Ve vodě žijí koliformní bakterie, které mohou způsobovat průjmová a horečnatá onemocnění. K nim se řadí i e. coli, která může způsobit i selhání ledvin. Spolu s nimi se ve vodě vyskytují organotrofní bakterie způsobující nevolnost, legionella pneumophila (původce zápalů plic) nebo enterokoky, stojící za záněty močových cest.
Jsou v pitné vodě antibiotika nebo antikoncepce?
Do vody se z lidské moči nebo jiných zdrojů (například drogerie, zemědělský průmysl) mohou dostat stopy antibiotik, antikoncepce a dalších chemikálií. Koncentrace jsou ovšem velmi nízké, těchto látek je tedy ve vodě pouze stopové množství.
Jak poznám nepoživatelnou vodu?
Nejspolehlivější způsob zjištění nepitné či dokonce zdravotně závadné vody (například z vlastní studny) je nechat provést její rozbor vodárenskou společností. U vody z kohoutku máte právo na získání těchto informací přímo od dodavatele (např. vodárenské společnosti). Pokud vás zajímá pitelnost vody v přírodě (například studánek), neuděláte chybu, pokud budete sledovat okolní značení.
Nenalezli jste odpověď na svojí otázku?