Kvalita vody

Pitná voda

Jak poznat pitnou vodu?

Jedná se o vodu s takovými vlastnostmi, kterou můžeme požívat dlouhodobě, aniž by měla negativní dopady na zdraví. Je také nutné, aby splnila
hygienické limity
Vyhláška vymezuje dva pojmy: mezní hodnotu a nejvyšší mezní hodnotu. Překročení mezní hodnoty zpravidla nepředstavuje akutní zdravotní riziko; v případě překročení nejvyšší mezní hodnoty se jedná o závažný problém. Voda pak nemůže být označena jako „pitná“ a její konzumace může mít závažné důsledky.
včetně mikrobiologických, biologických, fyzikálních, chemických, vzhledových a chuťových ukazatelů.
Kvalitu pitné vody u nás upravuje zákon č. 258/2000 Sb. (Zákon o ochraně veřejného zdraví) a dále upřesňuje vyhláška č. 252/2004 Sb., která se věnuje čistě jen pitné vodě.

Vývoj četnosti překročení nejvyšší mezní hodnoty

Voda v České republice si dlouhodobě udržuje dobrou kvalitu a pohybuje se ve stanovených normách. To dokládají i kontroly jednak samotných vodáren, ale také
SZÚ
Státního zdravotního ústavu, příspěvkovou organizací Ministerstva zdravotnictví ČR
, které probíhají několikrát ročně. Jejich četnost se liší
podle velikosti oblasti.
Například na vodovodu, který zásobuje 100 000 obyvatel, bývá provedeno až 24 kontrol ročně.
Nejvyšší mezní hodnota je závažný ukazatel jakosti pitné vody, v důsledku jehož překročení je vyloučeno použití vody jako pitné.

V kolika % kontrol došlo k překročení nejvyšší mezní hodnoty?

Oblasti zásobující do 5 000 obyvatel
Oblasti zásobující více než 5 000 obyvatel
2004---20122013201420152016201720180.20 %0.40 %0.60 %0.80 %1.00 %1.20 %1.40 %1.33 %0.73 %0.69 %0.59 %0.54 %0.47 %0.48 %0.44 %0.36 %0.06 %0.05 %0.06 %0.21 %0.06 %0.05 %0.07 %

Jak měříme kvalitu vody?

Pro určení nezávadnosti a kvality vody se používá několik kritérií. Mezi ně patří:
Vzhled
Kvalitní voda je obvykle bezbarvá a bez zákalu (tedy povlaku či pěny). Výjimečně se může objevit zabarvení; to je zpravidla nezávadné, ale je důležité zjistit jeho příčinu.
Pach
Aroma vody by mělo být „přijatelné pro odběratele“. Nezávadná voda je často bez zápachu, případně její vůně připomíná chlor.
Teplota
Optimální teplota (neohřáté) vody je 8–12 °C; nad 15 °C již ztrácí své osvěžující schopnosti, v teplotě nad 20 °C se zase dobře daří mikroorganismům.
pH
Čistá voda mívá pH v rozmezí 6–9,5; typicky se uvádí hodnota 7,0. Voda s příliš nízkým pH je agresivní, s příliš vysokým se snižuje účinnost její dezinfekce.
Železo
Tento prvek je ve vodě běžný, zejména pak v kyselejších a podzemních vodách, případně při korodujících trubkách. Překročení mezní hodnoty železa nepředstavuje zdravotní riziko; může ale zhoršit chuť vody nebo zabarvit prádlo při praní.
Dusičnany
Do vody se dostávají ze zemědělských hnojiv nebo odpadních vod jako závěrečný stupeň rozkladu dusíkatých látek. Překročení jejich mezní hodnoty je nebezpečné pro kojence do 4 měsíců věku.
Množství chloru
Chlor (případně chlornan sodný) se do vody přidává k její dezinfekci a potlačení množení bakterií. V některých místech v síti může mít voda silnější aroma či chuť. Pokud si na nádech chloru zrovna nepotrpíte, nechte vodu odstát v pokojové teplotě, převařte ji nebo do ní přidejte několik kapek citronu.
Tvrdost vody
Označení tvrdá a měkká voda odráží množství rozpuštěných minerálů. I když obsah vápníku nebo hořčíku nijak neohrožuje lidské zdraví (naopak na něj mívá pozitivní vliv), ovlivňuje její chuť, účinnost pracích prostředků nebo tvorbu vodního kamene.

Odpadní voda

Co musí splňovat vyčištěná odpadní voda, než je z čistírny odpadních vod vypuštěna zpět do vodního toku?

Zákon říká, že odpadní vodu definuje zhoršená kvalita vlivem lidské činnosti. Tuto definici splňuje například splašková voda z domácností, ale také voda znečištěná průmyslovou činností. Před vypuštěním musí projít čisticím procesem a splňovat emisní limity. Záleží přitom na ukazatelích jako dusík, fosfor, nerozpuštěné látky, chemická a biochemická spotřeba kyslíku.
Počet čistíren odpadních vod v České republice
20192 7091989604

FAQ a zajímavosti o vodě

Jsou vodovodní trubky zdravotně nezávadné?
Veškeré vodovodní trubky musí být zdravotně nezávadné, bezpečné, vodo- a vzduchotěsné a odolné podle zákona č. 274/2001 Sb. V praxi se používá několik typů trubek, mezi nejčastější patří plastové, měděné a pozinkované ocelové. Některé typy plastových trubek mohou pozměňovat pach a příchuť vody. Ocelové potrubí pak může korodovat a zbarvovat vodu do rezava. Tzv. rezavou vodu ale mohou způsobovat i havárie a oxidace při styku se vzduchem. Pokud vám z kohoutku krátkodobě teče rezavá voda, nahlaste problém vodárenské společnosti a používejte spotřebiče na vodu (pračka, myčka) jen v nezbytných případech. Pokud problém přetrvá delší dobu, bude možná na čase vyměnit rozvody.
Které mikroorganismy ve vodě žijí a jaké nemoci způsobují?
Ve vodě žijí koliformní bakterie, které mohou způsobovat průjmová a horečnatá onemocnění. K nim se řadí i e. coli, která může způsobit i selhání ledvin. Spolu s nimi se ve vodě vyskytují organotrofní bakterie způsobující nevolnost, legionella pneumophila (původce zápalů plic) nebo enterokoky, stojící za záněty močových cest.
Jsou v pitné vodě antibiotika nebo antikoncepce?
Do vody se z lidské moči nebo jiných zdrojů (například drogerie, zemědělský průmysl) mohou dostat stopy antibiotik, antikoncepce a dalších chemikálií. Koncentrace jsou ovšem velmi nízké, těchto látek je tedy ve vodě pouze stopové množství.
Jak poznám nepoživatelnou vodu?
Nejspolehlivější způsob zjištění nepitné či dokonce zdravotně závadné vody (například z vlastní studny) je nechat provést její rozbor vodárenskou společností. U vody z kohoutku máte právo na získání těchto informací přímo od dodavatele (např. vodárenské společnosti). Pokud vás zajímá pitelnost vody v přírodě (například studánek), neuděláte chybu, pokud budete sledovat okolní značení.
Nenalezli jste odpověď na svojí otázku?