Česká republika dlouhodobě patří mezi země s nejvyšší kvalitou pitné vody v Evropě… Díky čemu se naší malé zemičce daří držet v horních příčkách žebříčku? Zjistěte, co vše stojí za vynikající kvalitou pitné vody nebo jak probíhají přísné kontroly její jakosti.
Co je pitná voda
V první řadě je potřeba si říct, co je pitná voda. Pitnou vodou se rozumí veškerá voda, která je v původním stavu nebo po úpravě určena k pití, vaření, přípravě jídel i nápojů, k užití v potravinářství, péči o tělo nebo k čištění předmětů, které přicházejí do styku s potravinami či lidským tělem. Musí být tedy jakkoli zdravotně nezávadná.
Voda, jež je označena za pitnou vodu, při trvalém požívání nesmí vyvolat žádná onemocnění nebo poruchy zdraví z důvodu přítomnosti nežádoucích mikroorganismů nebo látek, které mají akutní, chronické či jiné negativní dopady na zdraví fyzických osob a potomků.
Jaké musí splňovat požadavky?
Na kvalitu neboli jakost pitné vody jsou v České republice kladeny vysoké nároky. Určují ji limity mikrobiologických, biologických, fyzikálních, chemických a organoleptických ukazatelů. Musí tedy splňovat takové fyzikálně-chemické vlastnosti, které nepředstavují ohrožení veřejného zdraví.
Pitná voda:
- nesmí obsahovat mikroorganismy, parazity či toxické látky;
- musí mít vyhovující složení a obsahovat některé stopové prvky;
- musí vyhovovat po fyzikální a organoleptické stránce (správná teplota, tvrdost vody, barva, průzračnost, chuť, obsah CO2 a být bez zápachu);
- splňovat technické požadavky vodáren, aby nedocházelo k poničení vodovodního potrubí.
Veškeré hygienické požadavky na pitnou a teplou vodu a četnost a rozsah kontroly pitné vody jsou stanoveny vyhláškou č. 252/2004 Sb. Případně ji doplňuje Zákon o ochraně veřejného zdraví č. 258/2000 Sb.
Jak probíhá kontrola kvality pitné vody
Výše zmíněná legislativa mimo hygienických požadavků také nařizuje pravidelné ověření jakosti pitné vody přímo v místě spotřeby, tj. „na kohoutku“ u odběratele, jejich rozsah a četnost. Revize provádí jak dodavatel pitné vody (provozovatel veřejného vodovodu), tak i krajské hygienické stanice.
Rozsah kontroly se dělí na 2 typy:
- Krácený rozbor zkoumá 23 jakostních ukazatelů;
- Úplný rozbor zahrnuje všech 62 jakostních ukazatelů.
U obou typů je možné některé ukazatele vypustit, například při dlouhodobě měřené velmi nízké hodnotě. Voda však může být označena za pitnou jen na základě úplného rozboru, který zajišťuje všechny potřebné informace o dodržování limitních hodnot všech ukazatelů. Krácené rozbory slouží tudíž spíše jako rutinní kontrola.
Hygienické limity
Hygienické limity se stanovují jako: nejvyšší mezní hodnoty, mezní hodnoty a doporučené hodnoty.
Nejvyšší mezní hodnota se nastavuje u zdravotně závažných ukazatelů kvality vody, např.: dusitany, olovo, rtuť… Jakmile dojde k překročení limitu, voda není pitná (pokud neurčí hygienická stanice jinak).
Mezní hodnota je pro organoleptické, provozní ukazatele a ukazatele, které se přirozeně vyskytují v pitné vodě a jejich překročení nepředstavuje zdravotní riziko.
Doporučená hodnota je pro ukazatele, jež určují biologickou hodnotu vody. Jsou nezávazné a doporučují optimální koncentraci dané látky ve vodě, například: vápníku, hořčíku, železa, fluoridů a jiných.
Jak často probíhá kontrola pitné vody?
Pitná voda pravidelně prochází řadou kontrol jakosti podle přísných kritérií. Plán revizí je vypracovaný na základě pevně daných pravidel uvedených ve zmíněných vyhláškách. Četnost se liší podle objemu dodávané vody, případně podle počtu obyvatel. Minimální frekvence je 1× za 2 roky úplný rozbor a 1× ročně krácený rozbor. Jsou ale místa, kde je voda monitorovaná i 16× za rok formou krácených rozborů a 7× formou úplného rozboru.
V souladu s evropskou směrnicí je navíc stanoven přesný způsob výběru míst odběru testovaných vzorků. Cílem je, aby se více než 50 % kontrolovaných míst každý rok obměňovalo – náhodně nebo jinou vhodnou metodou, a nedocházelo k opakovaných neboli trvalým kontrolám na stejných místech.
Díky těmto průběžným a důkladným přezkoumáním kvality pitné vody si Česká republika dlouhodobě vede velmi dobře a pyšní se nejen celkovou zdravotní nezávadností, ale i osvěžující chutí, čistotou či vhodným pH a tvrdostí.
Ověřte si, zda vaše voda splňuje všechny limity…
Chcete si být jistí, že je vaše voda v naprostém pořádku a nepředstavuje žádná zdravotní rizika? Jakožto spotřebitel máte právo si od vodárny vyžádat údaje o kvalitě pitné vody vyplývající z posledního rozboru a ujistit se, že je vše pořádku.